Hotel Valkarana er bestemt et besøg værd.
Vi boede der en uge i Juli 2024.
Hotellet ligger meget afsondret, der er blandt andet ikke noget telefon signal. Du skal derfor have en bil for at komme hertil
Men udsigten, maden, stemningen og omgivelserne er helt i top.
Personalet er super søde og servicen er første klasse.
Der var kun få ting.
Morgenmaden er i top, der er hvad der skal være, dog synes vi der manglede lidt brød, da det der var var noget tørt. Et man måske kunne skære nogle skiver fra og var lidt mere friskt
Frokosten og aftensmaden er det samme menukort. Der mangler lidt lette retter til frokosten i stedet for. Vi kørte ud og spiste en del, da, selvom maden er virkelig god, bliver ensformig hvis man har det samme at vælge imellem alle dage.
En anbefaling er i hvert fald at lave en lidt anden menu til frokost.
Vi vil ikke anbefale hotellet hvis man har børn med. Ikke fordi hotellet ikke tager imod dem, men fordi aktiviteterne for dem er meget begrænset. Der er godt wi-fi og en pool, men det er også det.
Når alt det er sagt, giver vi stadigvæk stedet 5 stjerner og vores anbefaling. Det er et virkelig godt og roligt hotel og kommer du til Sardinien er det her bestemt et sted du bør overveje at bo.